Senaste pressmeddelanden på Svenska
New environmental packaging challenges plastics
Assi Domän
Publicerad
Med Fiber Pac, tillverkad helt och hållet i cellulosa, tar AssiDomän upp konkurrensen med marknadens plastförpackningar. - Vår nya förpackning har likvärdiga egenskaper men är betydligt skonsammare mot miljön, säger Jan Forslund på AssiDomän Por-Pac. Flera storföretag, som Ericsson och Motorola, har redan upptäckt de miljömässiga och ekonomiska fördelarna och efterfrågan är mycket stor.
More need for clean water
HVR AB
Publicerad
Mer än 80 kommuner har akuta problem med sitt dricksvatten. Det visar en nyligen presenterad undersökning från Boverket. Höjd bakteriehalt i vattentäkter orsakade av alger och humus samt kommunernas begränsade resurser att hantera problemet, uppges vara orsaken. Företaget HVR har i sina utvecklings- projekt kring vattenrening nu tagit fram en till synes enkel vattenkokare som tar bort såväl bakterier som klor och radon ur dricksvattnet.
Bespoke recycling package for heavy goods
Nefab RePak AB
Publicerad
Två specialdesignade returförpackningar ska underlätta transporten av tungt och skrymmande gods. Det är tillverkaren Nefab RePak som har vidareutvecklat sina vikbara plywoodförpackningar så att de står pall för gods som väger åtskilliga ton. Bland annat genom nya beslag som ska ge ökad hållfasthet och stabilitet åt förpackningen.
Classic trademark gets a blend of new and old profile
Swedish Match Region Nordeuropa
Publicerad
Ljunglöfs Ettan har funnits på marknaden i 175 år och har cirka 200.000 trogna användare. Genom åren har snusvarumärket successivt moderniserats. Men nu tar Swedish Match ett rejält steg tillbaka i tiden och introduce-rar en förpackningsdesign som leder tankarna tillbaks till originalet från 1800-talet.
Powerful lap top for high demands
Lap Power AB
Publicerad
Lap Power lanserar nu en ny, kraftfullbärbar dator kallad Envy som väger mindreän två kilo. Den har ändå mobil Pentium II-processor, 64 megabyte arbetsminne och 12,1-tums färgskärm som standard. Höljet är dessutom magnesiumförstärkt för att göra datorn tåligare.
Cost-effective method of adding 3D to X-Ray imaging
Instrumentarium Imaging
Publicerad
Konventionell röntgenutrustning kan nu uppgraderas för att producera mer avancerade 3D-bilder. Instrumentarium Imaging, en finsk specialist på röntgenteknik, demonstrerar nya möjligheter med sin egen TACT-teknik. Metoden är anpassad till såväl medicinsk som dental diagnostisering.
Graphium - Lexivisioninss new owner
Lexivision/ins AB
Publicerad
Important to check your battery in your fire alarm
Duracell Scandinavia AB
Publicerad
Brandkatastrofen i Göteborg har aktualiserat behovet av brandvarnare och igår gick Boverket ut med krav på brandvarnare i alla nybyggda hus från och med årsskiftet. Det är ett steg i rätt riktning men fortfarande finns inga krav på brandvarnare i gamla hus. Dessutom visar undersökningar utförda av Boverket att många som har en brandvarnare inte har kontrollerat om den fungerar. - Det är viktigt att komma ihåg att brandvarnaren inte fritar oss från personligt ansvar, säger Tomas Rantatalo, informationschef på Boverket. Batterierna måste bytas åtminstone varje år. Upp till 20 procent av befintliga brandvarnare kan vara ur funktion, främst beroende på att batterierna är gamla och/eller att brandvarnaren är smutsig. Att införa en så kallad Batteribytardag, enligt norsk modell, är ett sätt att öka medvetandet och beredskapen, och få fler som inte har någon att installera en.
Legislation drives the development of carbon dioxide detection equipment
AGA AB
Publicerad
Restauranger, barer och pubar står inför skärpta säkerhetskrav på att minska risken för koldioxidutsläpp i lokalerna. AGA introducerar nu ett varningssystem för koldioxid som uppfyller de hårdare kraven.
Combined antenna for car radio and GSM 9001800 telephones
Carant Antenn AB
Publicerad
Nu lanseras en ny kombiantenn som kan användas både till mobiltelefonen och bilradion. Antennen, kallad Dualflex, fungerar både i GSM 900/1800-banden. Antennen, som är av multibandtyp, marknadsförs av det svenska företaget Carant Antenn AB. Den ersätter bilens originalantenn, utan att nya hål behöver borras.



